Pirties dailylentės sveikatinimosi ritualams

2023-01-10 16:41:00

Šiais laikais daugelis pamiršo apie gydomąsias ir atpalaiduojančiąsias pirties savybes, tačiau verta pasilepinti lietuviškais pasipėrimais, kurie sugrąžins sveikatą ir pakels dvasią. Kad maudynės pirtyje suteiktų tikrą geros savijautos jausmą ir nekenktų sveikatai, svarbu, kad ji būtų tinkamai sukonstruota ir atitiktų geriausius standartus. Pirtis nuo seno yra vienas geriausių įvairių ligų profilaktikos ir gydymo metodų, todėl Rytų išminčiai yra sakę, jog pirties ritualas vyrui gali suteikti dešimt puikios savijautos privalumų: proto aiškumo, žvalumo, gyvybingumo, sveikatos, stiprybės, jaunystės, švaros, malonios odos spalvos ir gražių moterų dėmesio.

Lankymasis pirtyje duoda didelę naudą sveikatai, nes plakimas vantomis dėl šalto ir karšto oro kontrasto stimuliuoja imunitetą ir užgrūdina. Taip pat kaitinimasis treniruoja širdies ir kraujagyslių sistemą, nes pirties ritualą galima palyginti su fiziniu krūviu. Pirtis yra pirmas būdas atsikratyti peršalimo simptomų ir sustabdyti kvėpavimo ligų vystymąsi. Apsilankymas pirtyje neabejotinai daro gerą įtaką esant lėtinėms šlapimo sistemos ligoms, nes prakaituojant iš organizmo pasišalina šlakai, druskos – jis išsivalo. Naudojant įvairias žoleles ir augalinius preparatus kaitinimasis gali tapti dezinfekuojančia procedūra.

Pirtyje nereikėtų kaitintis, jei yra aukštas kraujospūdis, neseniai patirtas infarktas, kamuoja odos ligos, taip pat sergant ūmiomis ligomis ir turint uždegimų, nes karštis paūmina jau esamus negalavimus, todėl apie vanojimąsi ir kaitinimąsi pirtyje galima pradėti galvoti tik prasidėjus reabilitacijai. 

Pirties lentos

Kadangi pirtyje apsivalo ne tik kūnas, bet ir atsigauna siela, svarbu pirčiai parinkti tinkamas apdailos ir gultų lentas. Pirties vidaus apdailai rekomenduojama naudoti medžiagas iš lapuočių medžių. Populiariausios rūšys, naudojamos kaip pirties apdailos medžiagos, yra drebulė ir juodalksnis. Naudojant pirmiau minėtas rūšis, pirtyje niekada nesikaups sūrumas ir ji turės gydomųjų savybių, nes šios medžių rūšys išskiria fitoncidus, kurie susiformavo medžiams augant drėgnoje, rūgščioje aplinkoje. Juodalksnis yra bioenergijos šaltinis, gerinantis žmogaus psichinę ir fizinę sveikatą, tačiau drebulės mediena iškalta pirtis išvaduos nuo neigiamos energijos ir jos pertekliaus. Būtent todėl pirties patalpoje rekomenduojama vienu metu naudoti abiejų rūšių medieną.

Pirtyje nerekomenduojama naudoti medžiagų iš spygliuočių medžių, nes nuo karšto oro iš jų gali pradėti tekėti sakai ir tai gali sukelti diskomfortą. Vienintelė išimtis yra lubų dalis virš pirties krosnies akmenų – ją galima apkalti pušinėmis dailylentėmis, kurios suteiks malonaus ir sveiko aromato. 

Kalbant apie pirties dailylenčių klojimą, statant pirtį, rekomenduojama lenteles kloti vertikaliai, nes tuomet jos geriau vėdinasi. Lentelių tvirtinimui prie tašelių (tašeliai montuojami 50–60 cm atstumu) naudojami specialūs spaustukai, nes taip galima išvengti mechaninių lentų pažeidimų, taip pat leisti lentoms laisvai judėti esant dideliems oro temperatūrų svyravimams pirtyje.

Rekomenduojama statyti vienos ar dviejų pakopų gultus – ištisinius arba dviejų dalių kampe. Gultai dažniausiai statomi uždara arba atvira priekine dalimi. Atvira priekinė dalis leis geriau pirčiai vėdintis ir bus lengviau ją sutvarkyti. Rekomenduojamas viršutinio gulto aukštis – apie 1,10 m iki lubų. Papildomą efektą pirtyje galima pasiekti naudojant įvairius šviesos elementus, kurie apšvies gultų lentas ir sukurs ypatingą nuotaiką.

Statant pirtį negalima pamiršti apie ventiliaciją, todėl pirtyje turi būti įrengtos reguliuojamos oro angos. Pageidautina, kad viena grįžtamojo srauto anga būtų įrengta apačioje prie krosnies ir dvi išeinamojo srauto angos priešingame kampe – ir viršuje, ir apačioje. Tai užtikrins gryno oro cirkuliaciją vanojimosi metu ir po jo. Norint pasiekti visišką pirties efektą, vanojimo metu rekomenduojama naudoti įvairių medžių pirties vantas, taip pat įvairias kūno kaukes, skirtas pirties procedūroms. Linkime geros nuotaikos ir sveikos dvasios apsilankius pirtyje! 

Mūsų e. parduotuvėje galima įsigyti: 

  • drebulės ir juodalksnio pirties gultų lentas bei dailylentes;
  • drebulės ir juodalksnio pirties kampines lentjuostes;
  • metalinių spaustukų pirties dailylentėms tvirtinti.
Pata!