Medinių grindų žavesys

2023-01-10 16:20:00

Grindų dangos pasirinkimas yra sudėtingas procesas, nes tenka rinktis iš daugybės grindų dangos rūšių: medžio masyvo, parketo, kiliminės dangos, laminato ar plytelių. Kiekviena jų turi savo privalumų ir trūkumų, tačiau patalpose, kur įmanoma, rekomenduojame rinktis natūralią medžiagą – medžio masyvo lentas. Medinės grindys yra ne tik natūrali, šilta ir kvėpuojanti medžiaga, bet ir nepakeičiama vertybė kiekviename interjere. Būtent todėl vis daugiau pirkėjų Lietuvoje renkasi medžio masyvo lentas. Populiari ne tik ąžuolinė ar uosio grindų danga – dėl jų patvarumo, bet ir pušinės ar eglinės grindų lentos – dėl patrauklios kainos. Kokią rūšį pasirinkti – tai ne tik skonio, bet ir finansinis klausimas. 

Mediena patalpai suteikia natūralaus jaukumo ir šilumos pojūčio. Medžio masyvo grindys turi teigiamų ypatybių – tai ekologiška medžiaga pasižyminti geromis šilumą izoliuojančiomis savybėmis. Kita svarbi medienos savybė – didelė garso izoliacinė galia. Tačiau reiktų atsižvelgti į kai kuriuos medinių grindų lentų trūkumus – ribotą atsparumą nusidėvėjimui, o patalpoje, kurioje yra didelė oro drėgmė, grindinės lentos gali išsipūsti, esant sausam orui – susitraukti. Atkreipiame dėmesį, jog medžio masyvo lentomis galima vadinti tokias, kurios yra obliuotos iš vientisos medienos, nesuklijuotos nei išilgai, nei skersai. 

Mūsų parduotuvėse įsigyjamos medžio masyvo lentos gaminamos iš kruopščiai apdorotų pušinių ar eglinių lentų, kurios vėliau specialiai paruošiamos obliavimo procesui. Šios lentos yra džiovinamos pramoniniu būdu, kol pasiekiama galutinė 12 % (+/-2 %) drėgmė. Obliuojant grindlentes susidaro kompensacinės siūlės, kurios neleidžia lentai natūraliai įsitempti, dėl to ji nesilanksto ir nesideformuoja. Grindlentėse išfrezuojami specialūs grioveliai – įlaidos, kurios užtikrina abipusį lentų susijungimą. Jei lentos tvirtai priglunda viena prie kitos, jų tarpuose nesikaupia nešvarumai. Grindų lentos gali būti skirtingo storio ir pločio. Renkantis apdailos prekes paprastai veikia toks principas – mažose patalpose dedamos siauresnės, o didesnėse – vizualiai labiau tiktų platesnės lentos. Lentose matomos šakos pagyvins grindis – jos bus margesnės, gyvesnės ir natūralesnės.

Medinių grindų įrengimas

Grindlentes geriausia kloti po to, kai jau yra atlikti "šlapieji" (betonavimo, dažymo ir pan.) remonto darbai. Patalpoje, kurioje planuojama kloti grindis, lentas reikėtų palaikyti bent porą dienų, kad priprastų prie patalpos mikroklimato. Temperatūra patalpoje turėtų būti apie 20° C. 

Pušinių grindlenčių storis dažniausiai svyruoja nuo 18 iki 45 mm, todėl jų klojimas ant rąstų nesukelia jokių problemų. Tik reikia stebėti, kad rąstai būtų tiesūs, stabilūs ir sausi. Plonesnės lentos skirtos kloti ant jau paruoštų, taip vadinamų juodųjų grindų, kurias dažniausiai sudaro fanera arba OSB plokštės.

Labai svarbu, kad medinės grindlentės būtų sudėtos tinkamai, nes tai turės įtakos galutinio rezultato kokybei. Svarbu stebėti klojimo kryptį – šviesos kryptimi išklotos lentos atrodys geriau, be to, taip patalpoje sumažės matomų siūlių. Labai svarbu grindų perimetru palei sieną palikti kompensacinę siūlę, kuri vėliau bus uždengta grindjuostėmis. Grindlenčių nerekomenduojama naudoti šildomoms grindims, taip pat patalpose, kuriose yra tiesioginis sąlytis su vandeniu.

Apsauga – priežiūra namų sąlygomis

Lakas arba aliejus yra pakankamas apsauginis sluoksnis. Mūsų parduotuvėse taip pat rekomenduojama ir siūloma įsigyti grindų apsaugai ir priežiūrai skirtus lakus bei aliejus. Lakuotų grindų privalumas – lengvesnė priežiūra ir padidėjęs atsparumas lentos nusidėvėjimui. Kita vertus, lakuotų grindų trūkumas yra tas, kad prireikus atkurti apsauginį sluoksnį grindis visoje patalpoje tektų lakuoti iš naujo. Vidutiniškai kartą per penkerius metus laką reikia atnaujinti.

Didžiausias aliejaus privalumas yra tas, kad jis giliai įsiskverbia į medieną, apsaugodamas ją ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. Aliejuojant lentas išsaugomas medienos natūralumas, išryškinamas pluoštas ir struktūra. Tačiau reikia nepamiršti, kad kartą per metus patartina atnaujinti apsauginį aliejuotų grindų sluoksnį specialia priemone.

Ji grindyse atsiranda įlenkimas, grindų lentas galima atnaujinti jas šlifuojant ir dar kartą lakuojant ar aliejuojant. 

Tam, kad medinė grindys tarnautų ilgai, jas reikia prižiūrėti. Pušinės grindlentės yra natūralios, todėl yra jautrios drėgmės ir temperatūros svyravimams. Kasdienė medinių grindų priežiūra yra maždaug tokia pati – reguliariai nuvalomos dulkės su šluota, drėgna (o ne šlapia) šluoste grindims valyti arba dulkių siurbliu. 

Mūsų e. parduotuvėje ir parduotuvėse Vilniuje ir Kaune siūlomas platus grindlenčių asortimentas, kurių galima įsigyti tiek iš esančių parduotuvėje, tiek pagal kliento poreikius (pagal užsakymą). Be to, mūsų patyrę pardavėjai visada mielai pakonsultuos dėl grindlenčių, rekomenduos geriausią pasirinkimą Jūsų atveju ir pasiūlys geriausias medžiagas, atitinkančias kokybę ir kainą. 

Straipsnis parašytas bendradarbiaujant su žurnalo "Baltijas Koks" vykdomuoju direktoriumi Paulu Bekeriu.

Pata!