Terasos lentos tapo didelės paklausos produktu, nes jos yra labai patogi ir graži medžiaga terasoms, sodo stoginėms ir takeliams, pirties prieangiams, verandoms ir balkonams.

Daugiausia terasos lentos yra su grioveliais vienoje arba abejose pusėse, kurios užtikrina saugų judėjimą tuomet, kai lentos šlapios. Papildomai šie grioveliai vykdo pėdų masažą, kuris laikomas labai naudingu sveikatai.

Terasos lentos gali būti pagamintos iš įvairių medžių rūšių. Latvijoje populiariausios yra terasos lentos, kurios pagamintos iš pušies arba Sibiro maumedžio medienos. Medienos rūšių pasirinkimas - tai ne tiktai vizualaus skonio klausimas, bet kartais gali būti taip pat ir finansinio pobūdžio, nes Sibiro maumedžio terasos lentos gali būti net du kartus brangesnės, nei pušies lentos.

Terasos lentoms ilgus metus teks būti lauke, vabzdžių, lietaus, saulės ir vėjo poveikyje, iškart matomas didelis skirtumas tarp Sibiro maumedžio ir pušies terasos lentų - medienos atsparumas aplinkos poveikiui. Sibiro maumedžiui nebūtinas ypatingas apdirbimas, lentos taip pat kas dieną atrodys gerai ir ilgai išsaugos savo vizualinę išvaizdą. Pušinėms terasos lentoms pageidaujamas apdorojimas aukšto spaudimo impregnavimu, prieš jas sudedant lauke. Tai būtina, siekiant jas apsaugoti nuo aplinkos poveikio faktorių - vabzdžių, saulės ir lietaus - tokiu būdu pailginant pušinių lentų terasos amžių. Būtina pabrėžti, kad netgi tuo atveju, jeigu lentos buvo impregnuotos aukštu spaudimu, jas reguliariai (kartą per 1-2 metus) būtina apdoroti specialiomis terasos lentų priemonėmis, nes taip jos ilgiau atrodys vizualiai patrauklios ir tarnaus neabejotinai ilgiau, nei 10-15 metus.

Siūlomos dvi impregnavimo spalvos - žalia ir ruda. Tai daugiau yra skonio klausimas, kurią iš spalvų išsirinkti, nes medienos apsaugos savybės nepriklauso nuo spalvos. 

Aukšto spaudimo impregnavimui naudojamas aplinkai draugiškas impregnavimo skystis, sudėtyje neturintis arseno ir chromo.Apdorotą medieną galima panaudoti kaiptiek pastatų statybai, tiektaip lauko darbuose, net mediniams lieptams ir tiltams!

Impregnavimas reiškia medienos gaminių primirkymą apsauginėmis priemonėmis. Impregnavimas užtikrina tai, kad medienos tarnavimo laikas padidėja kelis kartus - mediena apsaugoma nuo potencialių suardymo faktorių, tokių kaip puvinys, pelėsių grybeliai, ūsuočiai ir t.t. Be to, apdorota mediena sugeba priešintis drėgmei, kas, savo ruožtu, sumažina medienos išbrinkimą ir deformacijos efektą.

Maumedžio terasų lentos Pušinės terasinės lentos (impregnavimas rudos)

Jeigu atėjo laikas pagalvoti apie namo fasado apkalimą, vienas geriausių sprendimų yra medienos apdailos lentos.

Namo veidas – fasadas

Pirmasis vaizdinys apie bet kurį pastatą atsiranda, apžiūrint jo fasadą, todėl jis turi būti ne tiktai funkcionalus, bet ir turėtų džiuginti savo išvaizda. Tuo pačiu metu jis privalo derėti su aplinka ir namo vidine nuotaika, todėl vis daugiau žmonių sukuria namo fasadą iš natūralių medžiagų. Pirma vieta neabejotinai tenka medienos apdailos lentoms – praktiška, lengva, žmonėms ir aplinkai draugiška, bet tuo pačiu metu ir atspari medžiaga. Ji sukuria natūralų ir malonų pastato dizainą, o taip pat, padeda pastato vidaus patalpose sukurti teisingą mikroklimatą. Mediena yra ypatinga tuo, kad leidžia projektuotojams plačiai varijuoti su apdailos spalvomis arba visiškai atvirkščiai – išsaugoti medienos natūralų toną, kuris sukurs šilumos ir lengvumo įspūdį.

Latvijoje populiariausios – eglės ir pušies lentos

Apdailos lentos gaminamos iš įvairių medžių rūšių, Latvijoje populiariausios yra eglė ir pušis. Nors ir šių medienos rūšių struktūra vizualiai gana skirtinga, tačiau tvirtumo rodikliai labai panašūs. Pušies lentos yra kietesnės nei eglės ir su didesnėmis šakų vietomis, savo ruožtu, eglės – minkštesnės, bet su smulkesnėmis šakų vietomis. Taip pat, įsigijimo ir priežiūros kaštų požiūriu eglės ir pušies apdailos lentos yra lygiavertės, todėl sunku nustatyti, kurios šiuo metu Latvijoje yra populiariausios – tai dažniausiai priklauso tiktai nuo pirkėjo skonio.

Kad medienos fasadas tarnautų ilgiau, gamintojui nereikėtų taupyti medžiagos kokybės sąskaita. Jeigu lentos pleišės arba viršys leidžiamas susitraukimo ir išsiplėtimo ribas, fasade susidarys plyšiai ir nusilups dažai. Teisingai apdirbant, medienos apdailos lentos išvaizdą ir tvirtumą išsaugos labai ilgai. Todėl apdailos lentoms naudojama pjautinė statybinė mediena yra pramoniniu būdu džiovinama – lauko darbams skirta - iki 18% (+/-2%) drėgmės, o vidaus darbams - iki 12% (+/-2%) drėgmės.

Sujungimo būdai

Priklausomai nuo sujungimo būdo, skiriamos špuntuotos ir pusiau špuntuotos apdailos lentos. Kaištinės lentos viena su kita sujungtos išėma ir vole, bet pusiau špuntuotos lentos yra sujungtos, vienas kitą perdengiant. Namo fasadams ir kitiems lauko darbams rekomenduojamos ir pusiau špuntuotos apdailos lentos. Jas teisingai sujungiant ir įtvirtinant, vanduo nuo lentų nuteka, nepatenkant į sujungimo vietą.

Dažniau naudojama apmušimo rūšis yra taip vadinama „vagonka”. Apdailos lentos prie vertikaliai suformuoto medienos kartelių karkaso dedamos horizontaliai – sandariai greta viena prie kitos – ir tvirtinamos išėmos vietoje cinkuotais varžtais arba vinimis. Kadangi išėmos vietą dengia sekanti lentelė, apmušimo išorėje vinių arba varžtų vietos nematomos ir netrukdo, jeigu sieną po to ketinama apdoroti ir dažyti.

Vidaus darbams, savo ruožtu, nekeliama tokių griežtų reikalavimų – čia galima panaudoti kaip špuntuotos, taip ir pusiau špuntuotos medienos apdailos lentas, jas savo nuožiūra dedant horizontaliai arba vertikaliai. Šiandieną dažnai naudoja medienos apdailą išskirtinai dekoratyviniams tikslams, sudedant siauras medienos lenteles su tarpais – kaip groteles arba žaliuzes, paliekant pro jas matomą apatinę sienos apdailą. 

Daugelis vis dar tiki mitais, kad medienos apdaila greitai deformuosis ir bus sugadinta. Tačiau toks klaidingas vaizdinys atsirado dėl neteisingo apdailos lentų įklojimo ir priežiūros.

Siekiant teisingai sudėti ir prižiūrėti medienos apdailos lentas, būtina laikytis kelių taisyklių:

- Medienos apdailos lentos randasi lauke – saulės, lietaus, vėjo poveikyje. Neapsaugotos jos greitai tampa pilkos, todėl, siekiant apsaugoti apdailos lentas nuo sugadinimo, būtina reguliariai naudoti specialias antiseptines medienos apsaugos priemones. Rezultate kokybiškai apdoroto medienos fasado nereikės perdažyti 8–12 metus. Labai svarbu išsirinkti apsaugos priemonę, kuri ne tiktai nudažo lentos paviršių, bet ir įsigeria giliai į medieną, apsaugant ją nuo puvinio ir vabzdžių sugadinimo. Papildomai galima apdirbti antipirenais, kurie skirti apsaugoti nuo degimo.

- Lauko darbams pageidautina naudoti pusiau špuntuotas apdailos lentas, vidaus darbams apdailos lentų sujungimo tipas neturi tokios reikšmės.

- Apdailos lentų tvirtinimui būtina pasirinkti cinkuotus varžtus, vinis ir tvirtinimus, kurie leidžia išvengti rūdijančio metalo dėmių medienoje.

- Būtina atsižvelgti į tai, kad po medienos apdaila kaip papildomą šiluminės izoliacijos medžiagą galima naudoti tiktai mineralinę vatą. Jokiu atveju negalima naudoti putų polistirolo, nes ši medžiaga lengvai užsiliepsnoja. 

Špuntuotų lentų pavyzdys Pusiau špuntuotų lentų pavyzdys

Platų eglės ir pušies medienos apdailos lentų rinkinį rasite PATA parduotuvėse Rygoje, Liepojoje ir Salduje. Siūlomi kaip pusiau špuntuoti ir pilnai špuntuoti sujungimo būdai, o taip pat, kelių rūšių profiliai – įvairiems pirkėjų poreikiams, skoniui ir finansinėms galimybėms. Viena mėgstamiausių fasado apdailos lentų yra taip vadinama ręstinių pastatų imitacija – apdailos lentos atrodo kaip ręstiniai pastatai, bet sukūrimo kaštai yra žymiai mažesni, nei tikro ręstinio pastato. Siekiant palaikyti reikalingą klimatą, parduotuvėje PATA TIMBER įrengta oro drėkinimo sistema, kuri užtikrina kokybišką apdailos lentų sandėliavimą. 

Grindų dangos pasirinkimas yra sudėtingas procesas, nes būtina išsirinkti tarp daugelio grindų dangos tipų: medžio masyvo, parketo, kavrolino, laminato arba plytelių.
Medienos grindys tai ne tik natūrali, šilta ir kvėpuojanti medžiaga, bet taip pat ir stabili kiekvieno interjero vertybė. Todėl vis daugiau pirkėjų renkasi Latvijoje pagamintas medžio masyvo grindų lentas. Populiari yra ne tiktai ąžuolo arba uosio grindų danga – dėl jos tvirtumo, bet taip pat ir pušies ir eglės grindų lentos – dėl jų patrauklios kainos. Kokią rūšį išsirinkti - tai ne tiktai skonio, bet ir finansų klausimas.  
Patalpai mediena suteikia natūralų jaukumo ir šilumos pojūtį. Medžio masyvo grindys pasižymi teigiamomis savybėmis – medžiaga yra ekologiška, su geromis šilumos izoliacijos savybėmis. Kita svarbi medienos savybė yra aukštas garso izoliacijos sugebėjimas. Tačiau būtina atsižvelgti į medinių grindų lentų minusą – ribotas atsparumas nusidėvėjimui, patalpoje su didesniu oro drėgnumu grindų lentos gali išbrinkti, labai sausame ore – sutrumpėti.
PATA parduotuvėje nuperkamos medžio masyvo grindų lentos yra pagamintos iš kruopščiai supjaustytų pušies arba eglės lentų, kurios vėliau specialiai paruošiamos obliavimo procesui. Pačios lentos pramoniniu būdu džiovinamos, kol rezultate pasiekia 12% (+/- 2%) galutinio drėgnumo. Obliuojant grindų lentoms sudaromos kompensacinės išdrožos, kurios pašalina natūralią lentos įtampą ir neleidžia jai išlinkti arba deformuotis. Grindų lentose frezuojamos specialios išėmos – kaiščiai, kurie užtikrina lentų tarpusavio surišimą. Jeigu lentos glaudžiai priglunda viena prie kitos, plyšiuose tarp jų neturėtų susikaupti nešvarumų.
Grindų lentos gali būti įvairaus storio ir pločio, galutinai pasirenkant vis dažniau taikomas principas - mažose patalpose reikėti kloti siauras lentas, o didelėse geriau atrodys plačios. Gyvos šakų vietos grindis pamargins, pagyvins, o taip pat, jos atrodys natūraliai.

Grindų lentų klojimas

Grindų lentas pageidautina montuoti po to, kai visi „šlapi” (betonavimo, dažymo ir pan.) remonto darbai jau užbaigti. Lentas bent kelias dienas būtina palaikyti patalpoje, kur planuojama kloti grindis, kad grindų lentos priprastų prie patalpos mikroklimato. Temperatūra patalpoje turėtų būti maždaug 20° C.

Medžio masyvo lentomis vadinamos tos, kurios buvo obliuojamos iš vienos lentos, nebuvo suklijuotos nei ilgiu, nei pločiu. Dažniausiai pušies grindų lentų storis svyruoja nuo 18 iki 45 mm, todėl jų klojimas eilėmis nesukelia jokių problemų. Tiktai būtina žiūrėti, kad sijos būtų tiesios, stabilios ir sausos. Plonesnes lentas numatyta kloti ant jau paruoštų taip vadinamų „juodųjų” grindų - faneros arba OSB plokščių.

Labai svarbu laikytis teisingo medienos grindų lentų klojimo, nes tai įtakos galutinio rezultato kokybę. Svarbu laikytis klojimo krypties – geriau atrodys šviesos kritimo kryptimi įklotos lentos – tokiu būdu sumažinamas siūlių skaičius patalpoje. Labai svarbu išsaugoti kompensacijos plyšį grindų perimetru prie sienos, kurį vėliau dengia grindjuostėmis.

Grindų lentų nerekomenduojama naudoti apšildomoms grindims, o taip pat, patalpose, kur naudojamas vanduo.

Apsauga - priežiūra

Namų sąlygomis lako arba alyvos sluoksnis yra pakankamas apsauginis sluoksnis. Parduotuvė PATA siūlo lakus ir alyvą grindų dangos apsaugai ir priežiūrai.

Lakuotų grindų pliusas – jas lengviau prižiūrėti, padidėja lentų atsparumas. Minusas – kai prireiks atnaujinti apsauginį sluoksnį, teks perlakuoti grindis visoje patalpoje. Laką teks atnaujinti vidutiniškai kartą per penkerius metus.

Alyva apdorotų grindų pliusas – alyva įsigeria į medieną, apsaugant ją ne tiktai iš išorės, bet taip pat, iš vidaus, išsaugomas medienos natūralumas, pabrėžiamas jos pluoštas ir struktūra. Minusas – kartą per metus pageidautina atnaujinti alyvos apsauginį sluoksnį specialia priemone.

Jeigu grindyse atsirado įspaudų, grindų lentas galima atnaujinti, jas šlifuojant ir lakuojant arba dar kartą apdorojant alyva.

Kad medienos grindys tarnautų ilgai, būtina jas prižiūrėti. Pušinės grindų lentos yra natūralios, todėl jautrios drėgmei ir temperatūros svyravimams. Kasdieninė visų grindų priežiūra yra maždaug vienoda – reguliariai nuvalomos dulkės šluota, drėgnu (o ne šlapiu) skuduru grindų priežiūrai arba dulkių siurbliu.

PATA parduotuvėse Rygoje, Liepojoje ir Salduje prieinama nauja pušinių grindų lentų rūšis. 18mm storio grindų lentos, kurios specialiai skirtos naudojimui butuose, kur negalima kloti 28 arba 34mm storio grindų lentų.

Šiandien daugelis užmiršo apie pirties gydomąsias ir relaksuojančias savybes, tačiau verta išbandyti latvišką vanojimąsi pirtyje, kuris grąžins sveikatą ir pakels nuotaiką. Kad vanojimasis pirtyje suteiktų iš tiesų geros savijautos ir nekenktų sveikatai, svarbu, kad pirtis būtų teisingai pastatyta ir atitiktų geriausius standartus.

Pirtis nuo seno yra vienas geriausių būdų įvairių ligų profilaktikai ir gydymui, todėl jau rytų išminčiai sakė, kad vyrui pirties ritualas gali suteikti dešimt geros savijautos pranašumų: proto aiškumo, šviežumo, žvalumo, sveikatos, jėgos, grožio, jaunystės, švaros, geros odos spalvos ir gražių moterų dėmesio.

Poveikis sveikatai

Didžiausia pirties dovana yra tai, kad vanojimasis šalto ir karšto oro kontrasto dėka stimuliuoja imunitetą ir grūdina. Taip pat, kaitinimasis treniruoja širdies ir kraujagyslių sistemą, nes pirties ritualas prilyginamas fiziniam krūviui. Pirtis yra pagrindinė vieta, kur galima atsikratyti pirmųjų peršalimo simptomų ir užkirsti kelią kvėpavimo takų ligų vystymuisi. Pirtis neabejotinai padeda palengvinti chroniškas šlapimtakių sistemos ligas, nes prakaituojant iš organizmo pašalinami šlakai, druskos – kūnas išsivalo. Panaudojant gydomųjų augalų rinkinius ir įvairių augalų preparatus, kaitinantis galima pasiekti ir dezinfekuojančio efekto.

Pirtyje nereikėtų kaitintis, jeigu turite aukštą kraujo spaudimą, neseniai pergyvenote infarktą, kankina odos ligos, o taip pat, jeigu turite ūminių susirgimų ir uždegimų, nes karštis paaštrins jau esančius negalavimus, todėl galvoti apie vanojimąsi ir kaitinimąsi pirtyje galima tuomet, kai jau prasidėjo reabilitacija.

Drebulės ir juodalksnio apdailos lentos

Kadangi pirtyje išsivalo ne vien kūnas, bet taip pat, atgaivinama dvasia, svarbu yra pirties vidinės apdailos ir plautų lentų pasirinkimas. Pirties vidinei apdailai rekomenduojama panaudoti lapuočių medieną. Populiariausios rūšys, kurias naudoja kaip pirties apdailos medžiagas, yra drebulė ir juodalksnis. Šių rūšių medžiagos taip pat įsigyjamos PATA parduotuvėse Rygoje, Liepojoje ir Salduje. Anksčiau minėtos medienos rūšių dėka pirtis pasižymės gydomosiomis savybėmis, nes šių medžių rūšys išskiria fitoncidus, kurie susidarė medžiams augant drėgnoje, rūgščioje aplinkoje. Juodalksnis yra bioenergijos šaltinis, kuris pagerina žmogaus dvasinę ir fizinę sveikatą, o drebulės mediena apkalta pirtis atpalaiduos žmogų nuo neigiamos ir perteklinės energijos. Kaip tik todėl pirties patalpoje arba pertuvėje rekomenduojama panaudoti abi medžių rūšis vienu metu.

Pirties apdailoje nerekomenduojama panaudoti spygliuočių apdailos medžiagas, nes dėl karšto oro iš jų gali pradėti tekėti sakai ir tai gali sukelti diskomfortą. Vienintelė išimtis yra lubų dalis, kuri randasi virš pirties krosnelės akmenų – ją drąsiai galima apkalti pušies apdailos lentomis, kurios suteiks malonų, sveiką aromatą.

Tinkamas pirties įrengimas

Kalbant apie pirties apdailos lentų klojimą, įrengiant pirtį lenteles rekomenduojama išdėstyti vertikaliai, nes tuomet jos geriau vėdinsis. Lentelių tvirtinimui prie grebėstų (grebėstai turi būti sudaromi su 50 iki 60 centimetrų tarpais) naudojamos specialias sankabos, nes taip galima išvengti lentelių mechaninio sugadinimo, o taip pat, suteikti galimybę lentoms laisvai judėti dėl didelio oro temperatūras svyravimo pertuvėje.

Plautus rekomenduojama įrengti su vienu arba dviem laipteliais – vientisai arba kampu iš dviejų dalių. Plautus kartais įrengia su uždara arba atvira priekine dalimi. Atvira priekinė dalis leis geriau pirčiai vėdintis ir bus lengviau prižiūrima. Rekomenduojamas viršutinių plautų aukštis yra maždaug 1,10 metrų iki lubų. Papildomo efekto pertuvėje galima pasiekti, naudojant įvairius šviesos elementus, kurie apšviesdami plautų lentas, sukurs ypatingą nuotaiką.

Statant pirtį nereikėtų pamiršti apie ventiliaciją, todėl pirčiai turi būti įrengti reguliuojami oro liukai. Vienas įeinantysis būtų pageidautinas apačioje prie krosnelės, o du išeinantieji - priešingame kampe – kaip viršuje, taip ir apačioje. Tai užtikrins šviežio oro cirkuliaciją pirties naudojimo metu, o taip pat, ir po to. Siekiant tobulo pirties efekto, vanojimosi procese rekomenduojama naudoti įvairių medžių vantas, o taip pat, įvairias specialias pirties procedūroms skirtas kūno kaukes. PATA komanda linki geros nuotaikos ir sveikos dvasios, lankantis pirtyje!

PRAVARTU!

PATA parduotuvėse galima įsigyti:

- drebulė s, juodalksnio ir beržo plautų ir apdailos lentas;

- drebulė s ir juodalksnio pirties kampo lenteles;

- įvairių pirties dizaino elementų – liukų dekoracijas, kilimėlius sėdėjimui ir kt.;

- metalo sankabas pirties apdailos lentų tvirtinimui;

- konsultacinių medžiagų rinkinį.